EXTERNAL AWARDS


Taekwendo and Poomsae Championship winner 2018-19

1.James Raj ( I A) - Won Bronze in sub-junior category in the 3rd Telangana state open Taekwonda championship which was held on 3rd Feb at Banjanaja.

2.A.Laksh ( III A ) - Won silver in Sub junior category in Poomsae fight.

ST. FRANCIS DE SALES HIGH SCHOOL , SHANTHINAGAR

MEDAL WINNERS AT SECOND MSFS SPORTS MEET 2018 , NIZAMABAD

S.NO EVENT CATEGORY GOLD SILVER BRONZE
1 SOLO SINGING K. MYTHRI ( 9B)
2 DRAWING SR NEETHI ANANYA (10 B)
3 PAINTING JR NEVEL CHRISTIN ( 7A)
4 ELOCUTION (TELUGU) BHAVYA SREE (10 B)
5 SOLO DANCE CV. JYOSTNA ( 10 B)
6 SHUTTLE SINGLES JR UDAY ( 6 B)
7 TT SINGLES SR TANISH ADAMS( 10 A)
8 FANCY DRESS SR ROHIT (9 A)
9 SHUTTLE SINGLES (G) JR VYSHALI ( 8 A)
10 100 Mts GIRLS JR POOJITHA ( 8A)
11 200 Mts GIRLS JR POOJITHA ( 8A)
12 100 Mts GIRLS SR MAHIR (9 A)
13 200 Mts GIRLS SR NAGA CHANDANA 10B
14 LONG JUMP BOYS JR NITHIN ( 8 B)
15 LONG JUMP GIRLS JR VYSHALI ( 8 A )
16 HIGH JUMP BOYS JR ANISH KUMAR ( 8 B ) NITHIN ( 8 B )
17 4 * 100 RELAY BOYS JR "NITHIN( 8 B )
AKSHAY KUMAR(8A)
GOWRI( 8 B)
FARAZ ( 8 A )"
18 4 * 100 RELAY GIRLS JR "POOJITHA ( 8 A)
VYSHALI ( 8 A)
AISHWARYA ( 7 B )
RESHIKA ( 6 B )"
19 GROUP SINGING SR "JEHOHANNAH 10 A )
KAVYA ( 10 A )
AKHILA 10 A)
SAFA AYAZ ( 10 A)
NEETHIANANYA(10B)
D. SUSHMA ( 10 B)
MONICA ( 10 B )
VERONICA (9 B )
SAMRUDHI ( 9 B )
MYTHRI ( 9 B)
ROSELYN ( 8 A )
HARSHITHA ( 10 B)"

VOLLEY BALL TOURNAMENT AT MEDIPALLY

The School Team won Runners trophy and a Cash Award Of Rs.2000/- .

S.NO CLASS STUDENT NAME
1 IX-A Md.Haseed Uddin
2 IX-A Md.Azmath Ulla Khan
3 IX-A M.A Basith
4 IX-A Md.Kaif Uddin
5 IX-A M.A Faheem
6 IX-B G.Teja Nandu
7 IX-B P.Naveen Kumar
8 VIII-A Md.Rafaeh Khan
9 VIII-A Md.Shafiulla Khan
10 VIII-A S.G.Rohit
11 VIII-B G.Abhinav
12 VIII-A Md Ahmad Khan

INTER SCHOOL - MSFS OLYMPIAD 2017 MATHEMATICS AND SCIENCE

CLASS TOPPERS

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 P.VARUN 1.1E+09 2 13 18 31 62 48 1
2 C.RITVIK 1.1E+09 2 13 17 30 60 56 2
3 ELIZBETH 1.1E+09 2 9 16 25 50 79 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 K.KALPANA 1.1E+09 3 18 13 31 62 30 1
2 S.HARIKA 1.1E+09 3 15 15 30 60 39 2
3 K.S HAJIRA JAMAL 1.1E+09 3 14 14 28 56 49 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 SAYNAZ ZUBEEN.SK 1.1E+09 4 22 22 44 58.7 30 1
2 JOYCE MARY 1.1E+09 4 21 19 40 53.3 63 2
3 P.SOWJANYA 1.1E+09 4 23 16 39 52 73 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 s.joshua jhon raj 1.1E+09 5 21 26 47 62.7 71 1
2 M.LATHA SRI 1.1E+09 5 27 20 47 62.7 71 1
3 G.VIKAS 1.1E+09 5 18 27 45 60 87 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 A.KRISHNA HAMSIKA 1.1E+09 6 37 40 77 77 7 1
2 A.SINDHU 1.1E+09 6 43 28 71 71 17 2
3 MD.IBRAHIM GHOUSE 1.1E+09 6 38 32 70 70 21 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 LUCKY KATARIYA 1.1E+09 7 33 44 77 77 5 1
2 P.SRAVANI 1.1E+09 7 34 40 74 74 8 2
3 MD.JUNAID 1.1E+09 7 35 38 73 73 10 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 G.GOURAV KUMAR 1.1E+09 8 27 11 14 8 60 60 30 1
2 P.KAVYA SRI 1.1E+09 8 26 70 12 13 58 58 37 2
3 S.MD.ZAHEERUDDIN 1.1E+09 8 24 7 14 11 56 56 46 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 JIBBY SUNNY 1.1E+09 9 34 7 16 9 66 66 20 1
2 PUNEET KATARIYA 1.1E+09 9 36 9 11 9 65 65 29 2
3 G.BHAVYA SREE 1.1E+09 9 32 6 15 11 64 64 32 3

S.NO STUDENT NAME HALL TICKET NO. CLASS MATHS PHYSICS BIOLOGY CHEMISTRY TOTAL PERCENTAGE MSFS RANK CLASS RANK
1 B.RAHUL 1.1E+09 10 33 10 12 11 66 66 20 1
2 FARAH TAZEEN 1.1E+09 10 30 9 12 11 62 62 34 2
3 M.RAHUL SHARMA 1.1E+09 10 31 9 12 10 62 62 34 2


WINNERS AND PARTICIPATED AT SHRESHTHA KHELOTSAV ANNUL SPORTS DAY

SANGHI VIDYA NIKETAN


VOLLEY BALL (RUNNERS)


S.NO CLASS STUDENT NAME
1
2
3
4
5
6


X-A

MIR HASHIM ALI
M.RAHUL SHARMA
K.RITIVK
K.RAJENDER
G.SRO RAMA ABHIJIT
LENORD LOUIS
7
8
X-B F.VIVAN ALESTER
K.VINAY KUMAR
9 IX-A M.D.HASEEB
10 IX-B P.NAVEEN KUMAR

SPORTS

S.NO CLASS STUDENT NAME EVENTS PRIZE
1 X-B FATHIMA KEERTHI LONG JUMP I
2 IX-A GEETHIKA JAIN LONG JUMP I
3
4
X-A
MIR HASHIM ALI
LENORD LOUIS
LONG JUMP
DISC THROW
I
II

SHUTTLE BATMINTON : 19th Nov

S.NO CLASS STUDENT NAME PRIZE
1 VIII-B BHANU PRASAD III
2 VIII-B PRAVEEN III